Лiворукiсть - ознака талановитості
Раніше ліворуких дітей переучували, але сьогодні доведено, що робити цього не варто ні в якому разі! Ваша дитина - фантазер, товариська, безпосередня, часом імпульсивна і емоційна, любить слухати музику, добре малює, ліпить із пластиліну. Але раптом ви помічаєте, що вона все робить лівою рукою. Невже лівша? Нічого поганого в цьому немає. Діти-лівші нітрохи не поступаються правшам в інтелектуальних можливостях, а навпаки, за даними деяких досліджень, серед них більше людей талановитих. І від того, як ви поставитеся до цієї особливості, буде залежати, наскільки ваш малюк розвине свої здібності в майбутньому.
Є "чисті" лівші і правші, і змішані варіанти. В когось є провідною тільки ліва нога або око чи вухо. Хтось пише правою рукою, а в іншому маніпулює лівою, деякі здатні виконувати завдання обома руками в рівній мірі.
За статистикою, від 8 до 15% населення земної кулі працюють саме лівою рукою, більшість з них - особи чоловічої статі. Часто ліворукість проявляється у спадок, а може розвинутися компенсаторно, коли в новонародженого внаслідок важких пологів травмується ліва півкуля, і тоді на себе бере важливі функції праве. Цим пояснюється поява таких малюків при пізніх вагітностях, що протікають складніше. Буває й так, що в ранньому дитинстві малюк отримав травму правої руки, через що, намагаючись її берегти, починає вимушено працювати лівою. Також виділяють наслідувальних шульг - це діти, які виконують всі лівою рукою, бо дідусь, тато, брат роблять саме так. І з'ясовується, що дитина насправді правша, тільки на прийомі у спеціаліста. Тому не поспішайте робити висновок, що ваш малюк лівша. Насправді дитина вибирає провідну руку не раніше 3-4 років. До цього моменту невролог в 3-4 місяці може орієнтовно сказати, лівша малюк чи правша, так як в цьому віці рудиментарні рефлекси швидше зникають на домінуючій стороні.
До року закладається основа розвитку головного мозку, а остаточно визначається "головна" півкуля до 6-7 років. Але якщо ви помітили, що ваш малюк більш активно користується лівою рукою, то можна поспостерігати або протестувати його. Для цього сядьте строго прямо від малюка і, не кваплячи його, кладіть будь-які предмети на середину столу і подивіться: якою рукою ріже ножицями, тримає зубну щітку, причісується, малює, кидає м'яч і т.д. Для більш повного спостереження попросіть тупнути ногою, піднести годинничок до вуха, подивитися оком через згорнутий листок паперу. Це допоможе визначити, наскільки виражена "лівизна".
Дитина – загадка. У лівш домінує права півкуля. Звідси й особливості характеру: вони художньо обдаровані, творчі натури, у них нерідко можна знайти абсолютний слух, вони емоційні, володіють хорошою пам'яттю, схильні до частої зміни настроїв, наполегливі в здійсненні своїх бажань, бувають нетерплячі, непосидючі. Вони чудово малюють, ліплять з пластиліну, схильні фантазувати, не люблять точні науки, хоча можуть прийти до вирішення задачі зовсім іншим шляхом, нерідко з них виходять видатні математики і фізики.
Придивіться до свого малюка, можливо ви побачите в ньому приховані таланти. Запишіть його у відповідний гурток чи секцію. Відмінна просторова організація допоможе їм блискуче проявити себе в архітектурі. Лівші мають перевагу і в спорті, адже вони - незручні суперники. У лівш більш вправно виходить користуватися виделкою і ножем, ніж у праворуких. Вони вміло друкують, так як задіяні обидві руки. Але крім позитивних моментів, існують, звичайно ж, і складності, про які, поза сумнівом, потрібно знати батькам таких дітей.
Нерідко в таких малюків виникають труднощі з вимовою звуків, тимчасове відставання в мовленнєвому розвитку, яке з віком проходить, вони погано зосереджуються, рухово розгальмовані. Їм складніше навчитися читанню та письму, адже методики навчання розраховані на правшів: тримати ручку певним чином, класти зошит з нахилом вліво. Часом вони відображають дзеркально літери і числа, починають писати з правої сторони аркуша, не можуть складати числа в стовпчик. Всі інструменти, починаючи з ножиць і закінчуючи складними пристроями, призначені для виконання роботи правою рукою. Відчуваючи ці незручності, та ще й глузування однолітків, дитина дуже переживає і починає замикатися в собі, уникає спілкування з іншими дітьми. В неї розвивається невротична реакція або комплекс лівші. Іноді самі батьки або педагоги з благих спонукань підкреслюють, що він не такий, як усі.
Чи варто переучувати? В даний час всі педагоги, лікарі, психологи єдині в думці: не слід переучувати дитину-лівшу! Не можна міняти його систему функціонування головного мозку і переробляти його біологічну природу. Тому що спочатку програма дій все одно виробляється в правій півкулі, а потім передається в ліву, і якість від цього тільки страждає, з'являються помилки. А найголовніше, травмується психіка. У "перероблених" шульг виникають тики, порушення сну, апетиту, працездатності, страхи, головні болі, заїкання, нічне нетримання сечі, підвищена дратівливість або, навпаки, млявість, погіршення зору. Малюки відмовляються відвідувати школу. В кінцевому підсумку розвиваються неврози, дефекти мови і комплекси поведінки. В таких дітей під час письма виникають судоми пальців рук. Так чи не простіше допомогти маленькій дитині адаптуватися в цьому світі правшів?
Якщо дотримуватися деяких правил, то все не так вже й складно.
1. В першу чергу створіть теплу атмосферу в своїй родині, враховуючи зайву вразливість дитини, прагніть поводитися з ним доброзичливо, не завищувати свої вимоги, не протиставляти його іншим дітям. Якщо ж помітите, що малбюк стурбований своєю несхожістю, то поясніть йому, що це варіант норми і таких людей дуже багато, в тому числі і знаменитих.
2. Корисно виконувати рухи, розвиваючі координацію пальців кистей (складання пазлів, мозаїки, зав'язування шнурків, ігри з конструкторами).
3. Садіть малюка за стіл з лівої сторони (в школі йому не буде заважати правий лікоть сусіда), світло повинне падати праворуч, зошит нахилений теж вправо на 30 °, ручку необхідно тримати трохи далі від кінчика, ніж зазвичай, кисть повинна перебувати під рядком, щоб ваш малюк бачив написане чи намальоване зображення і не закривав його рукою.
4. Часто діти-лівші дзеркально відображають літери при письмі. Намалюйте йому рядок з однаковими буквами і декілька з них зобразiть дзеркально, хай знайде їх. Або ж "забудьте" домалювати деякі елементи в них, нехай виправить. І надмірно не сваріть за недбалість, адже лівші завжди підходять до справи творчо і відрізняються оригінальністю. Будьте до них уважні і терпимі, і ваші старання обов'язково дадуть свої плоди!
А чи знаєте ви? Якщо ви правша - тренуйте ліву руку, якщо лівша - навпаки. Це розминка для головного мозку, розширює інтелектуальні здібності. Адже при цьому починають працювати нові ділянки кори, тим самим, поліпшуються пам'ять, увагу. Лівшу можна впізнати по напрямку росту волосся на тімені. Дослідники стверджують, що про особливості роботи головного мозку можна судити по тому, як закручуються волосся на маківці. Якщо проти годинникової стрілки, значить, перед вами лівша, якщо за годинниковою - правша. Ті, чиї пасма лягають нестандартно, обдаровані багатьма талантами і незвично мислять. Суспільство стрімко "лівішає". Сьогодні лівшу вам пощастить зустріти в 2 рази частіше, ніж, наприклад, 50 років тому. Статистикою встановлений той факт, що діти, народжені жінками старше 40 років, майже в 1,5 рази частіше виявляються лівшами, ніж малюки від молодих мам. Що ж, сьогодні вік перестав бути перешкодою щасливого материнства. Народжуйте на здоров'я!