Діти - дивні, вони мають прекрасну, необмежену фантазію. Вони можуть побудувати ультрамодерний корабель із стільців і ковдр, у них виникає цікавий світ у великій картонній коробці, вони уміють грати на мітлі-гітарі, і скакати на коні з тієї ж мітли.. Перерахувати усі досягнення дитячих вигадок просто нереально. Дитина з бурхливою фантазією ніколи не нудьгуватиме, і не дасть нудьгувати своїм батькам. І навіть, якщо навкруги немає жодного відповідного предмета для чергової вигадки, малюк цілком легко може придумати собі невидимого друга і співрозмовника.
Як же батькам реагувати на наявність придуманих друзів у дитини?
Усе залежить від міри вигадки, її характеру і віку дитини. Часто, примарні співрозмовники і друзі з'являються від нудьги самотності, недоліку уваги і розуміння. Уявні персонажі, серед друзів і знайомих ваших дітей можуть з'явиться цілком несподівано і так же несподівано зникнути. Дружба і спілкування з ними може триває декілька років - для дітей віком від 3 до 8 років - це нормальне явище.
Варто відмітити, що вигадані друзі з'являються чи не у кожної дитини, у більшої половини малюків - це точно.
Дорослим, таким, що зіткнулося з придуманими подібними вигадками дітей, ні в якому разі не можна забороняти таке уявне спілкування. Результат заборон один: малюк перестане вам довіряти, шепотітиметься з примарою в затишному містечку - так, що б ви не побачили. Краще спробуйте подружиться з вигадкою вашого чада : дізнайтеся де і як він живе, чим займається і цікавиться, про що мріє. Так ви зможете дізнатися про переживання, інтереси і фантазії власної дитини більше.
Заглянувши в глиб дитячого світу і в корінь проблеми, вчені-психологи відновили, що, найчастіше вигадані друзі з'являються в сім'ях де:
є один-єдина дитина: то-їсть, єдиній дитині хочеться мати близького друга, яким міг би стати брат або сестра.
різниця у віці між дітьми в сім'ї дуже велика: якщо між братом і сестрою в сім'ї різниця близько 10 років - те їм важко порозумітися і розуміння.
нещодавно, в сім'ї з'явився ще один малюк: наявність ще одного "центру-всесвіту" у батьків, дитина досить сильно переживає. Не забувайте спілкуватися і приділяти увагу старшим дітям.
Якщо дитина кілька разів за день згадує свого придуманого друга, говорить з ним або про нього - в цьому немає нічого страшного. Тривожиться коштує тоді, коли малюк просто нерозлучний з плодом своєї фантазії і дуже пригноблюваний, коли його друг йде або вони сваряться.
Варто звернути увагу на характер спілкування малюка і його друга. Наприклад:
Малюк може дружити з цікавим персонажем мультфільму або казки, або звичайною дитиною, яка з'являється і йде тоді, коли зручно вигадникові, з цим другом він грає, розмовляє, мріє.. Такий друг з'являється швидше за все від наявності прекрасної фантазії і, цілком можливо, від недоліку спілкування з ровесниками і батьками, або просто від "дитячої рутини" - будинок - детсад - прогулка - дом. У такому разі розважте свого малюка, з'їздите в зоопарк, на гойдалці, в цирк і тому подібне
Загалом, якщо спілкування вашої дитини з придуманим другом схоже на цілком нормальні дружні стосунки, не коштує занадто тривожиться.
Бувають випадки, коли характер спілкування малюка з примарою нагадує характер взаємин між членами сім'ї або стосунками дитини і дорослих. У такому разі слід придивитися і прислухатися до монологів вигадника, можливо ви побачите з боку яку або проблему, яка хвилює і не дає спокою вашому чаду. Якщо самостійно розібратися в дитячих фантазіях ви не можете, але відчуваєте, що в іграх вашого малюка є прихований підтекст - звернетеся до психолога.
Якщо ваш дошкільник увесь час у своїх монологах карає когось або свариться, він швидше за все копіює відношення дорослих до самому-себе. У таких випадках дитина виступає в ролі навченої і вимогливої дорослої людини, а вигаданий друг виконує роль самого малюка. Таким чином дитина напевно знімає стрес і переживання, можливо намагається зрозуміти ситуацію.
Друг - бездоганний захисник і виконавець усіх бажань з'являється у дітей, яким не зовсім комфортно в їх реальному маленькому світі. З такими друзями вони часто карають своїх кривдників і вирушають в дивні країни, з цими друзями у дітей прекрасні стосунки. Вам варто гарненько замислитися якщо у вашої дитини з'явився такий друг. Фантастичний добрий друг може з'явитися у тих дітей, яким батьки не надають свободи дій і вибору, занадто опікають.
Друг "Супер-мен", казкова фея, маг або фантастична істота - з яким малюк говорить на сокровенні теми і весело проводить час, виникає у найсміливіших фантазерів.
Якщо у вашому будинку з'явився примарні цуценя або котеня - те варто замінити його сьогоденням. Напевно, ваш малюк вже довго мріє про чотирьох-лапого друга.
У вигаданих друзях є і своя користь: таким чином діти покращують свої навички спілкування з ровесниками і дорослими, вчаться вирішувати власні проблеми.
Наявність придуманого друга говорить про те, що ваша дитина має прекрасну фантазію - творча особа. До того ж, йому завжди є кому довірити свої найпотаємніші секрети і думки.