Для життя родини перший рік малюка – це дивовижна пора. А ще це дуже відповідальний період – треба налаштуватись на новий ритм, налагодити графік, звикнути до дитячих капризів. Та зрештою, це дуже цікаво – спостерігати, як малюк пізнає світ та стрімко розвивається. І дуже важливо, щоб цей розвиток ішов за графіком. Як зрозуміти, що дитина розвивається правильно? Щоб вам було легше, ми підготували детальний дайджест, який допоможе відстежувати цей процес та вчасно звертати увагу на тривожні ознаки.
На цьому етапі малюк практично весь час проводить уві сні, подекуди перериваючись на годування. Його рухи зазвичай хаотичні, а на будь-який подразник він реагує гучним криком. Але під кінець 1-го місяцю починає намічатися деяка позитивна динаміка. Ознаки нормального розвитку – це коли малюк:
Розвиток пізнавальних процесів.
Щоб карапуз розвивався правильно, треба подбати про його психоемоційний фон. Частіше співайте малюку, розмовляйте з ним, читайте йому в голос, беріть на руки. Також можна покласти у ліжечко м’які іграшки, щоб йому було не сумно.
На другому місяці життя малятко починає потроху проявляти активність, а саме:
На цьому етапі варто робити усе те ж саме, що й у перший місяць, також додати легку зарядку й масаж. Ще буде корисно купити мобіль з динамічними іграшками – щоб малюк за ними стежив.
У цей період карапуз вже доволі багато вміє, а саме:
При цьому уві сні малюк вже проводить значно менше часу, тож треба його розважати. Важливо проводити з ним багато часу – адже зараз він вже впізнає близьких людей та радіє їм. Також варто купити ігровий килимок з невеличкими брязкальцями та іграшками.
На цьому етапі дитина починає зростати та мінятися дуже стрімко – майже кожного дня буде щось нове. Вона вчиться повзати, намагається сісти, розкидує іграшки, тримає пляшечку при годуванні. Але головна подія цього місяця – формування мовних навичок. Важливо, щоб малюк вже вмів казати прості склади: «ма», «па», «ба». Також він має відгукуватися на своє ім’я, стукати в такт музиці або бряцалкам. Тож іграшки з музикальними ефектами стануть у нагоді.
Приготуйтеся – починається непростий, але дуже цікавий період. Діти в цей час вже вміють сидіти, активно повзають та цікавляться всім навкруги. Вони тягнуть до рота все – свої ноги, іграшки, ваші капці, кормушку кота (але це, зрештою, проблеми кота). З неприємних моментів – якраз починають різатися зубки, тож запасіться прорізувачами та терпінням. Але в цьому є й гарна новина – можна вводити прикорм та вже менше залежати від грудного годування.
Дуже важливо в цей час не пропустити мовний та розумовий розвиток. Малюк має вміти «лопотати» якісь довгі слова – поки що без особого змісту, але це нормальна частина процесу. В цей період в нього своя мова. Також дитині корисно буде роздивлятись різні картинки, гратися в іграшки-молоточки та сортери.
На цьому етапі в малюка починається період соціалізації, передусім – з найближчим оточенням. Він активно копіює міміку батьків та інших членів родини. З нових навичок – намагається стати на ніжки, опираючись на бортики ліжка, стає на карачки, цікавиться їжею дорослих за загальним столом.
Щодо розумового розвитку, то він теж активно набирає обертів. Дитина має вміти:
Цікавий період, коли малюк вже багато чого вміє: впевнено сидить та стоїть, вчиться ходити. Його рухи вже більш усвідомлені, а рівень зацікавленості світом – вищий. Карапуз намагається спілкуватися з іншими дітьми на ігровому майданчику, взаємодіяти з ними.
Також на цьому етапі в малюка активно розвивається мовний апарат, з’являються нові слова в лексиконі. Щоб підтримувати цей процес, варто купити йому розвиваючі книжки а також постійно розмовляти з ним, показувати на різні предмети та називати їх, читати вголос.
На цій стадії розвитку малюк вже має впевнено сидіти та ходити, мати близько 80 см зросту, 10 кг ваги та 6-8 зубів. Його потроху переводять на «дорослий» раціон. Також є важливі критерії розумового розвитку:
В кожного малюка програма розвитку унікальна, та є певні норми, на які варто звертати увагу. Отже, вас має насторожити, якщо дитина;
Якщо ви помітили щось із цих «тривожних дзвіночків», негайно зверніться до дитячого лікаря та пройдіть обстеження. На ранніх стадіях можна швидко усунути порушення розвитку – і малюк буде зростати розумним та активним!